Generalforsamling og Bortlodning KK Kunst
Mandag den 16. marts 2025 kl. 17.00
Forpersonen bød velkommen til generalforsamlingen.
- Valg af dirigent
Susanne Arenskjold Kragh blev valgt som dirigent. Der er indkaldt rettidigt.
- Valg af fire stemmetællere
Der meldte sig fire stemmetællere fra salen: Birthe Damkær Petersen, Christine Damkær Petersen, Christine Bruun Petersen og Simon Lilja.
Ulla Ramlau blev valgt til referant.
- Beretning fra forpersonen – Anne Henckel Vesterlund Henriksen
- Det har været et godt år for KK Kunst både hvad angår Årets kunstner, medlemsarrangementer og medlemsfremgang.
- Årets kunstner var Magnus Fisker, og han gav en inspirerende intro til uddelingen af årets værk. Magnus gav også en anbefaling til indramning af årets værk i Litografisk i Valby. Dejligt at der var så mange, der var interesseret i det.
Der har været tre arrangementer i år. På Kastrupgård, Litografisk hvor vi fik indblik i litografisk trykproces og Nikolaj Kunsthal, der er et kommunalt udstilling. Kom meget gerne med feedback ift. ønsker til arrangementer.
- Udlodning og indkøb af værker: Efter vi har valgt årets kunstner, begynder vi i bestyrelsen at planlægge indkøb. Der er indkøbt fælles to gange hos hhv. Litografisk og Format Art Space. Det samlede mål er at give et godt udvalg af nutidskunst, så vi rammer så differentieret som muligt ift. medlemmernes smag. Derudover er der indkøbt individuelt af bestyrelsesmedlemmer og enkelte værker til udlodning er tidligere årets værker.
- Vi arbejder på at finde en løsning til kontingent-indbetaling, der er mere enkel og ensartet. Fremover bliver der kun to måder at betale kontingent på og det er hel- og halvårligt. Bestyrelsen har besluttet at lukke foreningens sociale medie kanaler for at styrke brugen af det nye medlemssystem og mails.
- Tak til alle medlemmer og meld meget gerne tilbage med feedback ift. arrangementer, værkbeskrivelse mv.
Forpersonens beretning blev godkendt.
- Regnskab ved kassereren
Dorte Fleron præsenterede regnskabet, der også var sendt ud på forhånd. Der er et mindre overskud – i 2025 er der 141 betalende medlemmer. Dorte opfordrede medlemmerne til at få betalt i god tid, da det er grundlaget for vores indkøb af kunst. Der er 82 medlemmer der indtil nu har betalt for 2026 . Der blev forslået en betalingsfrist, så der er nogle rimelige rammer for bestyrelsen. Der er allerede betalingsfrister 15.1 for et helt år og 15.1 og 15.7 jf. §5 i vedtægterne. Hermed en stor opfordring til at betale for 2026.
Regnskabet blev godkendt.
- Indkomne forslag
Der er ikke indkommet nogle forslag fra medlemmerne.
Bestyrelsen orienterede om forslag til vedtægtændringer fra bestyrelsen, der ligeledes er sendt ud på forhånd:
- Formand ændres til forperson og næstforperson.
- Indkaldelse sker på foreningens hjemmeside og mails og ikke længere ved brug af sociale medier.
- Fastlæggelse af kontingent. Det forslås at det stiger med 200 kr. fra 1200 kr. til 1400 kr. årligt fra 1. januar 2027.
Ændringerne blev godkendt.
- Valg af bestyrelse
- Forperson. Forpersonen Anne blev genvalgt.
- 3 bestyrelsesmedlemmer. Dorte, Vita og Marianne er på valg og genopstiller. Medlemmerne blev valgt.
- 2 suppleanter. Adam og Ulla blev genvalgt.
- Revisor. Birthe Damkjær Petersen blev genvalgt.
- Revisorsuppleant. Annette Ludvigsen blev genvalgt.
- Evt. Hvorfor var Kunstkammeret der ikke til uddeling af Årets kunstner. Bestyrelsen har ønsket at have fokus på Årets kunstner og ikke andet, således at Kunstkammeret kun sælger på GF/udlodning.
- Bortlodning
Blev gennemført.
